Sketchup Dersleri

Sketchup Dersleri

Sketchup Dersleri : Ders 1 – Autocad’ten SketchUp’a Dosya Aktarmak

Arkadaşlar bu render eğitim setimizin ilk dersinde sizlere sorunsuz bir modelleme süreci yaşamak için gerekli başlangıç düzenlemelerinin nasıl yapılacağından başlayacağız. SketchUp’ta compenent kullanımından ve Autocad’ten SketchUp’a dosya aktarmak için neler yapmalıyız inceleyeceğiz. Sonra 2 boyutlu mimari çizimi 3 boyutlu hale getirmenin ilk aşamalarından bahsedeceğim. SketchUp dersleri ile aşama atlamadan her bir basamağı sağlama aldıktan sonra bir sonraki aşamaya geçmenizi sağlamaya çalışacağız.

AutoCad cm ayarı yapmaSketchUp cm ayarı yapmaAutocad dosyalarını SketchUp programına import ederken çıkan problemlerin başında boyutlandırma hataları gelmektedir. Eğer iki ortamda da aynı birim sistemini kullanıyorsanız sorunsuz olarak çiziminizi SketchUp’a atabilirsiniz. Herhangi bir boyutlandırma işlemi yapmadan anında çiziminize başlayabilirsiniz. SketchUp dersleri ile temel hedefimiz bunun gibi küçük fakat kritik püf noktalarını yakalamnızı sağlamak ve bu sayede bir sonraki aşamada hiç problem yaşamamanızı hedeflemektir. Eğitim videosunda da detaylı bir şekilde anlattığım gibi bunun için AutoCad programında çizim ekranı açıkken “UN” yazarak unit penceresini açıp bu pencereden ayarları cm olarak ayarlamamız gerekiyor. Ardından SketchUp programında Window sekmesinin altında Model Info penceresini açıp buradaki ayalarında cm olarak ayarlandığından emin olmalıyız. Ardından import işlemini sorunsuz olarak yapabiliriz.

SketchUp’ta duvar çizmek için import edilen autocad dosyasının çizgilerini kılavuz olarak kullanıp kontörleri oluşturduktan sonra push/pull aletini kullanarak duvarları 3 boyutlu hale getiriyoruz. Ardından SketchUp’ta pencere ve kapı boşluklarını açmak için duvarların içerisinde doğru yerlere kapı ve pencere boyutlarında dikdörtgenler çizip yine push/pull komutunu kullanarak duvarlarda kapı ve pencere boşluklarını oluşturalım. SketchUp dersleri videosunda bu işlemlerin yapılışını ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

Bütün bu işlemleri yaparken SketchUp’ta compenent mantığını uygulamalı ve çok iyi anlamalıyız. Bu sistemi eğitim videomuzda ayrıntılı olarak anlattım. Eğitim videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz;

Sketchup Dersleri

SketchUp dersleri videolarımızın tamamını izleyip dersleri bitirdiğinizde hedefimiz AutoCad’teki bir mimari projeyi önce SketchUp’ta 3 boyutlu olarak modellemeniz ardından da hem mimari yapınızın dış mekanından hemde iç mekanından render alabilmenizi sağlamak. Renderları aldıktan sonra alınan renderları Photoshop kullanarak sonlandıracağız.

Eğitim Dokümanı:

Mimari Proje Dosyası: İndir

Diğer SketchUp derslerinde görüşmek üzere…

 

Sketchup Merdiven Modelleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir