Render Sonrası Photoshop ( Post Production )

Render Sonrası Photoshop ( Post Production )

Render Sonrası Photoshop ( Post Production )

Render sonrası photoshop post production ile hazırladığımız görselin üzerine neler katabiliriz sizlere elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle photoshop ile neler yapılabileceğini bilmek bununla ilgili fikir sahibi olmakla başlayabilirsiniz.  Bu makalede render sonrası photoshop ile neler yapılabileceği hakkında az çok fikir sahibi olmanızı  sağlamaya çalışacağım .

Öncelikle arka planının transparan olması için yani renksiz olması için png , tif gibi formatlar da kaydettiğimiz render çalışmasını photoshop ile açın. İlk olarak Photoshop Menüsünden images > adjustment > bridge levels ile Render aldığımız görselin renk tonlarıyla oynayabilirsiniz. Aydınlatabilir yada karartabilirsiniz ki bu işlem adeta bir kurtarıcıdır.

Photoshop ile görselinize gerçek bir gökyüzü resmi atamalısınız layer alanına gelerek ana resmi gökyüzünün üzerine aldığınızda gökyüzü arka plan resminiz olacaktır .

Daha Sonra sahnemizde boş alan kalmayacak şekilde işlemeli arka planı olmayan png formatında insan figürleri ağaç , çiçek , komşu binalar v.s gibi eklemeler ile mi,mari görselinize gerçekçilik katacaksınız.

Post Production yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Dikkat etmeniz gereken yardımcı elemanların sahnemizde ana nesnenin önüne geçmemesidir. Bunu sağlamak için gerekirse sonradan eklenen nesnelerin opacity – opaklık  değerini düşürün yani saydamlaştırın , çok göze batmıyorsa ellemeyin.

Sahneye ekleyeceğiniz nesnelerin gerçek resimler olması mimari render çalışmanıza gerçekçilik katacaktır.

Çeşitli gölge , ışık , sis efektleri ile mimari render çalışmanızı göze daha hoş gelecek daha al benili hale getirebilirsiniz ki unutmayın görsellik üzerine çalışıyoruz ve göze hoş gelecek tasarımlar yapmak bizim işimizin ana konusudur.

Aşağıda örnek olması için bir mimari render çalışması paylaşıyorum dikkatlice incelediğinizde render sonrası photoshop işlemleri ile görselin nekadar değiştiğini göreceksiniz.

render sonrası photoshop post production

render sonrası photoshop

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi render işlemi bitmiş bir mimari görselin photoshop ile ne hale geldiğini , ne kadar gerçekçileşip  güzelleştiğini  gördük.

Size düşen photoshop programını detaylı bir şekilde öğrenmek. Mimari Render çalışmalarınıza kusursuz görseller hazırlayabilmek için  photoshop programı tahmin edemeyeceğiniz kadar gereklidir.

Herşeyi 3D Max yada alternatif 3d programları ile modelleyip render almaya kalktığınızda hem günlerce uğraşacaksınız hemde bilgisayarınız kaldırmayacaktır.

Aşağıdaki görseli photoshop öncesi hazırlanan çok basit bir modelin ne kadar şahane bir hale geldiğini görmeniz için ekledim.

mimari render sonrası photoshop

mimari render sonrası photoshop

Bu şekilde sonrası yazan resimdeki görüntüyü elde etmek için 3D  programında dünya kadar uğraşmak gereklidir. fakat o kadar basit bir çalışmanın photoshop ile ne kadar güzel bir hale geldiğini gözlerinizle gördünüz. Sizde gerçekçi mimari render elde etmek istiyorsanız mutlaka post production yapabilmelisiniz.

Comments (2)

  • Ahmet melih cevap

    Gerçekten de çok faydalı bir yazı olmuş. Çok detaylı bir şekilde anlatmışsınız. Benim için çok faydalı oldu. Teşekkür ederim ve bu tür yazılarınızın tekrarını beklerim.

    23 Mart 2018 , 10:41
  • Elif cevap

    Gerçekten de render sonrası photoshop tahmin ettiğimden daha etkiliymiş elinize emeğinize sağlık güzel bir makale olmuş

    24 Mart 2018 , 02:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir