imar Barışı | imar Affı | imar Barışı Proje Ofisi

imar Barışı Nedir ?

imar Barışı Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından yönetilmektedir. İmara  aykırı  olarak ( kaçak ) yapılmış yapıları kayıt altına almak ve bu kaçak yapı sahiplerini tapu sahibi yapmak için çıkarılmış bir nevi aftır.

imar barışı proje fiyatları ?

imar Barışı Projesi fiyatlandırma sistemimiz oldukça basittir.  Projede çıkacak inşaat alanı üzerinden m² birim fiyatımız

1-1000m² inşaat alanı için mimari proje fiyatımız m² si 25 TL (YirmiBeş) Türk Lirası

1000-5000m² inşaat alanı için  mimari proje fiyatımız m² si 15 TL (OnBeş) Türk Lirası

5000m² üzeri inşaat alanı için mimari proje fiyatımız m² si  sadece 10 TL  (On) Türk Lirası  evet yanlış görmediniz m² başına sadece 10TL karşılığında mimari projenizi yaptırabilirsiniz.

İmar Barışı Faydaları Nelerdir ?

Faydaları kaçak yapı sahipleri için saymakla bitmeyecek kadar faydalı ve avantajlı bir karardır.
Kısaca bahsedecek olursak imar barışını yaptırarak kaçak yapınıza yapı kayıt belgesi ve akabinde tapu alabilirsiniz. imar affı ndan yararlanmazsanız kaçak yapınız daireniz , çatı katınız , dükkanınız tapusuz ve kaçak olarak kalacaktır. İlgili belediye bu kaçak yapıyı yıkmakla yükümlü ve yetkilidir.
Uzun lafın kısası kaçak yapı sahiplerinin nu süreci iyi değerlendirmesi gerekmektedir.
Önemsemeyen malik ler zabıtalar kaçak yapılaşma için kapısını çaldığında pişman olacaklardır. Son pişmanlık fayda etmez diye düşünüyor ve imar affı ndan yararlanıp yapılarınızın resmen sahibi olmanızı tapu almanızı tavsiye ediyorum.

İmar Barışı Süreci Nasıl İlerliyor ?

İmar Affı işleyiş sürecini sıralayacak olursak

  • İlk olarak yetkili bir mimarlık ofisi ile anlaşıp yapınızın inşaat alanını hesaplatmalısınız.
  • İnşaat alanı hesaplandıktan sonra kendi E-Devlet  uygulamanız üzerinden giriş yaparak imar barışı bölümünden anlaştığınız mimarlık ofisinin size bildirdiği inşaat alnını ve yapınıza ait rayiç bedel arsa alanı kat sayısı yapı durumu v.b bilgileri girerek karşınıza çıkacak harç miktarını halk bank , ziraat bankası gibi yetkili bankalardan ödemenizi yapıp ödeme makbuzunuzu alacaksınız.
  • Yapı kayıt belgenizi aldıktan sonra anlaştığınız mimarlık ofisi yapınızı projelendirecek ve ilgili tapu müdürlüğüne proje ile birlikte giderek kat mülkiyetli tapularınızı alacaksınız.
  • Tapu sonrasında ilgili belediyelerden yine projeniz ve tapunuzla birlikte giderek gerekli evrakları tamamlayıp yapınıza ait iskan alabilirsiniz.

İmar Barışı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman ?

31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 31/10/2018 tarihine kadar başvurulması ile birlikte kayıt bedelinin ödenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilmektedir. Bu tarih Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31/12/2018 ‘e kadar uzatılmıştır.

imar Barışı Sürecinde Danışmanlık Desteği Almalı mıyım ?

İmar affı işlemleri sırasında ilgili kuruşlardan danışmanlık desteği almalısınız .
imar affı danışmanlık hizmeti almanızı önermemizin sebebi ; Başvuru sırasında yapacağınız hatlar geri dönüşü çok zor olacak hatalar olabilir. Bunun önüne geçmek için imar barışı danışmanlık hizmeti veren ofislerden destek almanızı tavsiye ediyoruz.
Başvuru işlemleri sonrasında zaten tapu ve belediye sizden yapının projesini isteyecektir.
Proje işlemleri için zaten bir proje ofisi ile anlaşmak zorunda kalacaksınız . Bu anlaşmayı işlemlerin en başında yaparak hatasız bir şekilde ilerleyebilir sorun yaşamadan işlemleriniz halledebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin sitemizi ziyaret edebilirsiniz. acarkent imar barışı

İmar Affından Faydalanın Yapınızdan Olmayın !

 

imar barisi

imar barisi

İmar Barışı Proje

İmar barışı projesi nedir ?

İmar barışı kapsamında kat mülkiyeti tapusu almak isteyen vatandaşların yaptırması zorunlu kılınan bir işlemdir. Yapı kayıt belgesi için e-devletiniz üzerinden doldurduğunuz formda sizlere yapının inşaat alanı konut alanı ticari alanı v.b bilgiler sorulmaktadır. Beyan ettiğiniz bu bilgiler üzerinden harçlarınız hesaplanmaktadır. Beyanınızın doğruluğunu kontrol amacı ile sizlerden tapu aşamasında imar barışı projesi istenmektedir. Eğer yapınızın iskanı (oturum izni) yoksa büyük ihtimalle yapınızda imara aykırı kaçak yapılaşma vardır devletin bu kaçak yapılaşmayı tespit edebilmesi için yapınızın mevcut halini görmesi gerekmektedir. Yapının mevcut halini görebilmek için de imar barışı sürecinde mimarlar odasına kayıtlı mimarları denetim mercihi olarak görmüştür ve bu mimarların çizip imzaladığı röleve projesini geçerli saymıştır. Oluşabilecek her türlü yanlış yada yalan beyanda projede imzası bulunan mimarı mesul kılacaktır. İmar Barışı projesi ni hazırlattıktan sonra tapu ve kadastroya onaylatmanız gerekmektedir. Böylece projeye işlenen her kaçak alan artık resmi kullanım hakkına sahip bir alan olmuş olacaktır. Tapulandırlmış olacaktır.

İmar Barışı Projesi Neden Gereklidir ?

Yukarıdaki metinde de belirttiğim gibi imar barışı projesi yapı kayıt belgesi alırken beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğunu ilgili birimlere kanıtlamak için gerekli görülmektedir.
İmara aykırı kaçak yapılaşma var ise , parsel dışına taşmalar bulunmakta ise bunların tespiti ve kayıt altına alınması için mimari proje gerekli görülmektedir.

İmar Barışı Projesi Nasıl Çizilir ?

İmar Barışı Projesi Belediye ruhsat projelerine nazaran daha basite indirgenmiş olarak hazırlanmaktadır. Bunun sebebi emsal hesabı olmayışı mimari projenin yanında statik proje makine elektrik projesi v.b detayların istenmeyişidir. Rölevesi alınmış yapının basit bir şekilde kat planlarının bulunduğu en az iki kesit ve cephe görünüşlerinin yer aldığı projedir. İmar barışı projelerinde inşaat alanı hesabını göstermelisiniz . Böylelikle kontrolü sağlayacak memur yapı kayıt belgesinde beyan edilen bilgilerin doğruluğunu görebilmelidir. Örnek olarak hazırladığımız bir projeyi aşağıda paylaşıyorum .

imar barisi projesi

imar barisi projesi

İMAR BARIŞI İÇİN MİMARİ PROJE HAZIRLANMASI

İmar barışında tapuya verilmek üzere hazırlanacak imar barışı mimari projesi aşağıdaki şekilde hazırlanır.

Öncelikle mevcut yapının bütün katlarının rölevesi alınır. İmar barışı projesi için alınacak röleve metre yardımıyla yapılabileceği gibi çok daha hassas çalışan elektronik cihazlar kullanılarak ta yapılabilmektedir.

Biz firma olarak daha pratik ve ölçü hassasiyeti olan elektronik cihazlar kullanarak imar barışı projesine ait röleve almaktayız.

İmar barışı proje çizimine arsa sınırlarını ve binanın arsa üzerinde nasıl konumlandığını anlamak için aplikasyon krokisini ve yola terk işlemi içinde inşaat istikametini ilgili kurumlardan aldıktan sonra tapuya verilmek üzere imar barışı projesinin çizimine başlanır.

İlk olarak imar barışından faydalandırılacak binanın planları hazırlanır. Bu planlar üzerinde gösterilmesi gerekenleri şu şekilde sıralıya biliriz. Kapı ve pencereler ölçüleriyle birlikte işlenir. Mahal isimleri ve bu mahallerin net alan metrekaresi her mahal e ayrı ayrı yazılır.

Kata ait kot bilgisi ve bağımsız bölüm numarası da her planda ayrı ayrı belirtilir.

En son olarak planlara her odanın en ve boyunu göstermek için iki adet ölçü verilir. Böylelikle imar barışı projesin de planlarımızı tamamlamış oluruz. Planlar bittikten sonra 2 adet kesit ve 4 adet cephenin çizimine geçebiliriz.

İmar Barışı Projesinde Kesit Çizimi

İmar barışı projesinde çizeceğimiz kesit ve görünüşlerin belediye ruhsat projesi ya da normal mimari kesit görünüşten pek bir farkı yoktur. Kesitleri teknik resim kurallarına uygun şekilde çizdikten sonra kesitteki her mahalin ismi kesit içerisine yazılır ve kat yükseklilerini göstermek amacıyla ölçü verilir.

Her kesitimizin yanına  pencere ve kat döşemesini gösteren kotları yazarak kesitimizi tamamlarız. Kesit çizimlerimiz de hazırlandıktan sonra İmar barışı projemizin görünüş çizimlerini hazırlamaya başlaya biliriz.

İmar barışı Projesinde görünüş Çizimi

Görünüş çizimlerimizi daha önceden çektiğimiz fotoğraflar yardımıyla kesit ve planlara uygun şekilde hazırlanır. Görünüşlerin yanına pencere ve kat döşeme kotları yazılarak kesit tamamlanır. İmar barışı projesinde dikkat etmemiz gereken imar barışında kat isimlerinde bodrum kat ya da zemin kat tabirinin olmayışıdır. Kat isimlerinde en alttaki kata 1. Kat yazılmak suretiyle her kata isim verilir.

Şimdiye kadar imar barışı projesinde Plan , Kesit ; Görünüşlerin nasıl hazırlanacağını anlattık. Bundan sonraki aşama Vaziyet planıdır.

İmar Barışı Projesi Vaziyet Planı Nasıl Çizilmeli

İmar affı projesi için vaziyet planı hazırlarken dikkat etmemiz gereken en önemli husus zemin tespit tutanağıyla uyumlu olmasıdır. Vaziyet planında aplikasyon krokisindeki koordinatlara uygun şekilde arsa çizilir.

Arsa içerisine toprağa basan katımız hangisi ise o katın dış konturu çizilir ve dış ölçüleri verilir. Binanın her köşesinden arsa sınırına dik ölçüler vererek vaziyet planımızıda tamamlamış oluruz. İmar barışı projesi için mimariyi tamamladığımıza göre artık inşaat alanı hesabına geçebiliriz.
Her katın inşaat alanını detaylı şekilde hazırlayarak toplam inşaat alanı hesabını çıkartırız. İmar barışı projesi için hazırlanacak tüm çizim ve hesaplar bittikten sonra pafta düzenine geçebiliriz. Paftamızın kapak kısmında ruhsat projelerinde kullandığımız kapakları kullanabiliriz.
Ve ruhsat projesinde girdiğimiz ada parsel vb. bilgileri girerek kapa kısmını tamamlarız. Kapak kısmının en üstüne imar barışı için hazırlanmıştır yazarsak iyi olur.

Kapak kısmı bittiğine göre paftamızın içine sırasıyla vaziyet planı , inşaat alanı hesabı , planlar , kesit ve görünüşleri sırasıyla yerleştirerek imar barışı projemizi tamamlamış oluruz.

WhatsApp WhatsApp ( Teklif Al )