Mimari Render

Mimari Render

Gerçekçi Mimari Render

Gerçekçi Mimari Render Nedir ?

Öncelikle Gerçekçi mimari render cümlesinin anlamından bahsedeceğim. Kısaca özetlemek gerekirse tarafımıza iletilen mimari projelerin projedeki detay ve ölçülerine uygun bir biçimde 3 boyutu çizim programları aracılığı ile  3d olarak modellenmesi  ve render edilmesi olayıdır.
İşleyiş şu şekildedir : 3D modelimiz projeye uygun bir şekilde detaylıca işlenerek hazırlanır. 3d Modellemenin akabinde  malzemelerinin kaplanması örneğin taş, ahşap, metal gibi  kaplama işlemleri gerçekleştirilir. Kaplama işlemleri bittikten sonra sahne,ışık,render ayarları sırası ile yapılır. Render butonuna basar ve yaptığımız çizimin gerçekçi bir fotoğraf karesine dönüşümünü izleriz. Render sonrasında photoshop programı yardımı ile post production  dediğimiz işlemi uygulayarak mimari görselimizi hazır hale getiririz.

Mimari Render Post Production :

Render Sonrası yapılan tüm işlemlere denilir renk açmak, rötüş yapmak ,arka plan eklemek , sahneye nesneler eklemek ağaçlandırma v.b  işlemlerin tümüne denir.

Gerçekçi Mimari Render

Mimari Görselleştirme çalışmasının gerçekçi olmasını istiyorsanız proje okumayı bilmeli ve projeye bire bir uymalısınız. Sonuçta o yapı projeye göre yapılacak ve projedeki detaylar uygulanacaktır.
Eğer siz projeye uygun bir modelleme yapmadıysanız hele ki proje okumayı bilmiyorsanız işiniz çok zor demektir. Çalışmanızın gerçekçi bir mimari render olma ihtimali yok denecek kadar azdır demiyorum yoktur. Sebebini size şöyle açıklayabilirim örneğin projede fransız balkon var ve siz bunu projeye bakıp anlayamıyorsunuz onun yerine klasik pencere koydunuz ,projede parapet yüksekliği 90 cm siz 70 yaptınız ve bunlara benzer birçok hata yaptınız diyelim ortaya çıkacak sonucun gerçekçi olma ihtimali var mı ? bence yok.

Gerçekçi mimari render tabi ki projeye bire bir uymakla bitmiyor. Modelimizi ince ince işledikten sonra kaplama ayarları gerekli alanlara yansıma verilmesi parlama verilmesi geçirgenlik , ışık ayarları , render ayarları ve benzeri birçok ayrıntıyı gözardı etmeden çalışmamızı sonlandırmalıyız.  Bu ayrıntıların tamamına dikkat edildiğinde göreceksiniz ki  profesyonel kalitede gerçekçi render  ile emeğinizin karşılığını almış olacaksınız.

Aşağıdaki iki resimden birini müşteri bizden önce başka bir arkadaşa yaptırmış diğerini biz yaptık ikisi de aynı proje ve ikisi de aynı bina  gerçekçi render dan kastımın ne olduğunu anlatacağını düşünüyorum. Hangisini bizim yaptığımızı sanırım anlamak zor değil 🙂

gerçekçi mimari render

gerçekçi mimari render gerçekçi render

post production

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir