Autocadden Sketchupa Dosya Atma

Autocadden Sketchupa Dosya Atma

Autocadden Sketchupa Dosya Atma

Autocadden Sketchupa Dosya Atma işlemini yapabilmeniz için sırası ile aşağıdaki adımı izlemeniz yeterli olacaktır. Aslında  Karmaşık bir olay değil oldukça basit bir kaç işlemle bu olayı halledeceksiniz.

  • Öncelikle autocad dosyamızı hafifletelim sketchup ta kasma yaşamayalım. Autocad dosyamızı açıyoruz ve sketchup içerisine aktaracağımız çizimi dosyada bırakarak diğer her şeyi silip temizliyoruz.
  • Gereksiz çizimler temizlendikten sonra autocad de purce komutunu uyguluyoruz ve çıkan menüden Purge All butonuna tıklıyoruz. Böylece dosya içinde kullanmadığımız ne varsa temizleniyor.
  • Çiziminizi autocad de hangi ölçü birimini kullanarak çizdiyseniz o birimi tanımlıyoruz. mm,cm,m gibi bunu autocad menusunden format > unit tıklayarak yapıyoruz örnek resim aşağıdadır.
  • Autocadden Sketchupa Dosya Atma

    autocadden sketchupa dosya atma

     

    Yukarıdaki işlemin akabinde  Temizlediğimiz aotucad dosyamızı orjinal dwg formatın da  bilgisayarımıza kaydediyoruz.

  • Sketchup programını aynı ölçü birimini açılışta seçerek açıyor ve  file > import diyoruz. Çıkan ekrandan kaydettiğimiz autocad dosyasının yolunu seçerek dosyayı gösteriyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.
  • Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ölçü birimidir autocadde hangi ölçü kullanıldı ise sketchupta aynı ölçü kullanılmalıdır.
  • Bir diğer detay ise autocad programınız sketchup tan daha üst versiyon ise dosyanızı kaydederken save > file as bölümünden daha eski versiyon olarak kaydetmelisiniz aksi taktirde dosyayı sketchup ile açamayacaksınız.

Autocad de çizilen 3 boyutlu çizimi Sketchup’a atabilir miyim ?

Evet Autocad ile yaptığınız 3 boyutlu 3d çalışmanızı sketchup a aktarıp çalışmanıza devam edebilir , kaplama yapabilir, render alabilirsiniz. Nasıl mı? yukarıda adımları takip ederek yapabilirsiniz. Farklı hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

Autocad den scetchupa dosya neden aktarılır ?

Bunun en önemli sebebi aotucad her ne kadar  çizim , modelleme konusunda başarılı bir program olsa da render konusunda diğer 3d programlara göre oldukça zayıftır. bu sebeple dosya aktarım işlemleri ile autocad de yapılan çizimi diğer 3d programlara atarak render yapabilirsiniz.

Bir diğer etken ise mimari render işlemlerinde kat planlarını autocad den sketchup a atarak orjinal kat planı üzerinden line komutu ile geçip ölçüp biçmeye kafa patlatmaya gerek kalmadan binayı modelleyebilirsiniz.

Sketchup’tan Autocad’a Dosya Atabilir miyim ?

Pek ihtiyaç duyulacağını sanmıyorum fakat yinede yazmak istedim evet atabilirsiniz.

Sketchup ile yapılan bir çizimi file > export diyerek fbx formatın da kaydedin ve sonrasında autocad programını açarak file>import diye dosyayı çağırarak istediğiniz işlemi yapmış olacaksınız.

burada da yukarıda bahsettiğim ölçü ve program sürümleri detaylarına dikkat etmelisiniz. Sketchup Dersleri Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz 

Sketchup ,Lumion , 3D max ve Vray programları kullanılarak hazırladığımız mimari görselleştirme işlerini https://www.renderatolyesi.com/mimari-gorsellestirme sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Üç Boyutlu Çizim Teknikleri

Comments (7)

  • Bilal cevap

    bilgileriniz icin teşekkür ederiz skethup programında ipmort yaptığımızda belgelerin açtığımızda Acat file dosyası yok neden tesekkur

    9 Ocak 2019 , 15:08
    • Render cevap

      Merhaba Bilal bey bu sorunla hiç karşılaşmadım fakat sketchup programınızın sürümünden yada kurulum sırasında oluşmuş bir hatadan olabilir diye düşünüyorum programı silip tekrar kurmanız çözüm sağlayabilir.

      10 Ocak 2019 , 10:31
    • ahmet temel cevap

      Bilal bey SketchUp’ın pro versiyonunu kullanmıyor olabilirsiniz. Autocad import özelliği sadece pro versiyonlarda mevcuttur.

      31 Ekim 2019 , 12:03
  • Simay cevap

    Öğrenci sürümünde import yapabilir miyim ?

    26 Mart 2020 , 16:59
    • Render Atolyesi cevap

      Hayır Malesef Öğrenci Sürümünde İmport Yapamazsınız.

      27 Mart 2020 , 11:30
    • Elif cevap

      Skethcup ile 3d yaptığım çizimi autocade atsam skethcuptan yaptığım belli olur mu?

      25 Mayıs 2020 , 01:20
      • Render Atolyesi cevap

        Merhaba Elif hanım sketchup ile hazırladığınız 3d çizimi dwg uzantılı autocad dosyasına çevirdiğinizde sorunsuz bir şekilde çalışır.Burada dikkat etmeniz gereken en hassas detay autocad sürümünüzün sketchup tan eski olmamasıdır.

        25 Mayıs 2020 , 13:45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir