Autocad 3D Max Dosya Atma | Autocad 3D Max Dosya Aktarımı

Autocad 3D Max Dosya Atma | Autocad 3D Max Dosya Aktarımı

Autocadden 3d Max Dosya Atma

Autocadden 3d max dosya atma işlemini yapabilmeniz için sırası ile aşağıdaki adımı izlemeniz yeterli olacaktır. Aslında  Karmaşık bir olay değil oldukça basit bir kaç işlemle bu olayı halledeceksiniz. Bu işlem 3d modelleme sanatı ile uğraşan insanlar için özellikle yeni başlayanlar için çok önemli bir konudur.

 • Öncelikle autocad dosyamızı hafifletelim 3d max te kasma yaşamayalım. Autocad dosyamızı açıyoruz ve 3d max içerisine aktaracağımız çizimi dosyada bırakarak diğer her şeyi silip temizliyoruz.
 • Gereksiz çizimler temizlendikten sonra autocad de purce komutunu uyguluyoruz ve çıkan menüden Purge All butonuna tıklıyoruz. Böylece dosya içinde kullanmadığımız ne varsa temizleniyor. Dosya boyutuna dikkat edecek olursanız bir hayli hafiflemiş olacak.
 • Çiziminizi autocad de hangi ölçü birimini kullanarak çizdiyseniz o birimi tanımlıyoruz. mm,cm,m gibi bunu autocad menusunden format > unit tıklayarak yapıyoruz örnek resim aşağıdadır.
 • Autocadden 3d max Dosya Atma

  autocadden 3d max dosya atma

   

  Yukarıdaki işlemin akabinde  Temizlediğimiz aotucad dosyamızı orjinal dwg formatın da  bilgisayarımıza kaydediyoruz.

 • 3d max programını  açıyor ve  file > import diyoruz. Çıkan ekrandan kaydettiğimiz autocad dosyasının yolunu seçerek dosyayı gösteriyoruz ve autocad de belirlediğimiz ölçü otomatik olarak tanımlanmış olur fakat yinede çıkan import ekranından kontrol etmeyi ihmal etmeyin. İşlemi tamamlıyoruz.
 • Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ölçü birimidir autocadde hangi ölçü kullanıldı ise 3d max de aynı ölçü kullanılmalıdır.
 • Bir diğer detay ise autocad programınız 3d max ten daha üst versiyon ise dosyanızı kaydederken save > file as bölümünden daha eski versiyon olarak kayıt etmelisiniz aksi taktirde dosyayı 3d max ile açamazsınız.

Autocad de çizilen 3 boyutlu çizimi 3d max’a atabilir miyim ?

Evet Autocad ile yaptığınız 3 boyutlu 3d çalışmanızı 3d max a aktarıp çalışmanıza devam edebilir , kaplama yapabilir, render alabilirsiniz. Nasıl mı? yukarıda adımları takip ederek yapabilirsiniz. Farklı hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

Autocad den scetchupa dosya neden aktarılır ?

Bunun en önemli sebebi aotucad her ne kadar  çizim , modelleme konusunda başarılı bir program olsa da render konusunda diğer 3d programlara göre oldukça zayıftır. bu sebeple dosya aktarım işlemleri ile autocad de yapılan çizimi 3d max yada diğer 3d programlarına atarak render alabilirsiniz.

Bir diğer etken ise mimari render işlemlerinde kat planlarını autocad den 3d max a atarak orjinal kat planı üzerinden line komutu ile geçip ölçüp biçmeye kafa patlatmaya gerek kalmadan binayı modelleyebilirsiniz.

3d Max den Autocad’a Dosya Atabilir miyim ?

Pek ihtiyaç duyulacağını sanmıyorum fakat yinede yazmak istedim evet atabilirsiniz.

3d max ile yapılan bir çizimi file > export diyerek fbx formatın da kaydedin ve sonrasında autocad programını açarak file>import diye dosyayı çağırarak istediğiniz işlemi yapmış olacaksınız.

burda da yukarıda bahsettiğim ölçü ve program sürümleri detaylarına dikkat etmelisiniz.

Comments (4)

 • lütfiye cevap

  Merhaba, autocad de çizilmiş bir oda ve peyzaj planını 3d max programında modelleme yapmak istiyorum fakat aktarma da boyutlar arasında sıkıntı yaşıyorum

  30 Kasım 2020 , 13:45
  • Render Atolyesi cevap

   Merhaba Lütfiye Hanım ,
   Bilgisayarınız kaldırmıyor olabilir farklı bir sorunda olabilir net bir cevap verebilmem için sorunun ne olduğunu tam anlatmalısınız yada render@renderatolyesi.com adresine autocad dosyanızı mail atarsanız yardımcı olmak adına bakıp dönüş yaparız.

   2 Aralık 2020 , 07:46
 • Burcu cevap

  Merhaba Autocad’de çalıştığım projeyi 3dmax’e aktardığım zaman grup halinde gidiyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  16 Nisan 2021 , 14:19
  • Render Atolyesi cevap

   Merhaba 3Dmax e import ettikten sonra group ungroup yaparak grubu bozabilirsiniz.

   23 Nisan 2021 , 08:50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir