3D Render | Mimari Render ve Tasarım Hizmetleri

3D Render

3D Render = Yapmayı düşündüğünüz fakat henüz hayata geçmemiş projelerinizin bilgisayar ortamında 3D tasarım programları aracılığı ile hayat bulmasıdır. Örneğin bir ağaç ev hayal ediyorsunuz.Bunu yaptırmadan önce görmek ve neresinin ne renk olacağını kaplamalarını ve kullanılacak malzemeleri görmek istiyorsunuz. Bunun için ihtiyacınız olan 3d render firması ile irtibata geçmek olmalıdır.  Sizin bu hayalinizdeki ürünü görebilmenin tek yolu 3d render yaptırmaktır. Sizlerle yukarıda bahsettiğim ağaç ev ile ilgili bir görsel paylaşayım .

3d render

3d render ağaç ev

Yukarıda gördüğünüz ilk adımı bir hayalle başlayıp profesyonelce hazırlanmış 3 boyutlu ağaç ev çizimi.

3D Render Nasıl Yapılır ?

Tabiki farklı birçok çizim tekniği bulunmaktadır.Çizilecek ürünün ne olduğuna bağlı olarak bu aşamalar değişkenlik göstermektedir. Ben mimari bir projenin 3d render aşamasına geliş sürecini ele alacağım. Öncelikle 3 boyutlu hale getirilecek projenin genellikle autocad programı ile 2 boyutlu çizimi yapılır. 2 boyutlu hali hazırlanan proje 3d max v.b programlar kullanılarak 3 boyutlu hale getirilir. Bu işleme 3d modelleme diyoruz. artık kütle olarak hazır olan modelimizin tabiri caizse süslemeleri yapılır. Eğer bir bina modelliyorsak cephe tasarımı yapılır.Cephesi tasarlanan modelimizin kaplamalarını yaparız; kaplamadan kastım cephede kullanılacak malzeme ve renklerdir. Kaplama işlemini (material atama) bitirdikten sonra 3d  render işlemine geçebilir.Tabi bunun öncesinde gerçekçi ve kaliteli bir sonuç alabilmek için profesyonel render ayarları yapılmalıdır.

3D Render Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?

Fiyat hesaplarken alan üzerinden yani m² üzerinden hesaplamak bence yanlış bir yöntemdir. Düşünsenize bir arı modellemeniz isteniyor. 🙂 Alanı küçük ama zahmeti yüksek bir iş olur . Hal böyle olunca modellenecek ürünün ne olduğuna ve ne kadar uğraştıracağına bağlı olarak fiyat belirlenebilir. Atıyorum 10 katlı bir binanın çizimi 1 gün uğraştırır sa yukarıda bahsettiğim arıyı çizmek 2 gün uğraştıracaktır.
iç mekan render fiyatları ile dış mekan render fiyatları farklılık göstermektedir.

Render Bilgisayarı Nasıl Olmalıdır ?

3 boyutlu tasarımlarınız da emeğinizin boşa gitmemesi , kaliteli ve hızlı bir sonuç için kullanılan bilgisar donanım yönünden yüksek özelliklere sahip olmalıdır.
Render bilgisarı nın donanımı yani parçaları ne kadar yüksek özelliklere sahipse okadar hızlı render alabilirsiniz fotoğrafı tarama sırasında işlemci ve ekran kartı özellikleri ne kadar önemli ise modelleme sırasında da rahat çalışabilmeniz için ram önemlidir bu parçalara uyumlu anakart ve hdd kullanmalısınız. Hal böyle olunca render bilgisarı oldukça kabarık bir bütçe istemektedir.  Not: Öğrencilik yıllarında yapmış olduğum bir bina modelini düşük özellikli bir laptop ile render ettiğimde oldukça kötü bir sonuç almıştım. Aynı render ayarları ile yüksek özellikli bir masa üstü bilgisayarda oldukça iyi bir sonuç verdiğine şahit oldum.

WhatsApp WhatsApp ( Teklif Al )